Ahoj, tady zase Sofee a dnešní článek začnu takovým krátkým příběhem.
Znáš to, jdeš vyčerpaně kolem kavárny a řekneš si: “Jo, záchrana– kafe!”, vejdeš dovnitř, do nosu tě praští ten hypsta feeling a najednou máš pocit, že je svět zase v pořádku. Tedy jen do doby, než dojdeš k pultíku, kde na tebe barista spustí: máme Etiopii nebo Brazílii, Etiopie je promytá, Brazilka má cupping score 87. Co si dáte? 👨🏻🎨
A vy máte pár možností… buď můžete:
- Začít panikařit a vzít nohy na ramena,
- Vydat se do pasti a zeptat se kníratého baristy “co byste mi doporučil?”,
- Nebo můžete vyhrknout “Tak Etiopii”, i když je vám to vlastně jedno a jen chcete kafe.
End of the story.
⚠️ Disclaimer:
Nechci tu hejtit baristy, kavárny a jejich konceptuální nechuť používat cukr, a hlavně to není případ všech. Je to jen názorná ukázka, ale občas se tyhle situace ještě stávají i přesto, že doba coffee nácků nebyla cool už před pár lety.
Nejsem tu jen od toho, abych přinášela světu uspokojení z dobrého kafe i 200 metrů nad zemí na skále, při výšlapu na Adam's Peak a Triglav, nebo na chalupě, kde má babička jen Jihlavanku. Ale jsem tu i pro to, abych lidem ulehčila život tak nějak obecně. Takže jsem se rozhodla, že vám tu budu postupně představovat všechny taje kávy a její přípravy, abyste nemuseli volit jednu z těch tří možností nahoře z vymyšleného příběhu.
Jak to s těma údajema na obalech teda je?
Úplně na začátku všeho stojí kávovník a jeho plody - kávové třešně (ano, káva je vlastně ovoce). O rozdílech mezi arabikou a robustou si můžete přečíst v
tomto starším článku na téma, která odrůda kávy mi sluší víc... dneska se tak budeme věnovat trochu něčemu jinému.
Výběrová káva?
Nejen Sofee, ale i spousta kaváren ve větších i menších městech se pyšní podáváním “výběrové kávy”, co to přesně znamená? Jasně, něco lepšího a kvalitnějšího, jenže co si pod tím má představit laik?
🍷 S kávou je to totiž trochu jako s vínem, aby se mohla pyšnit označením “výběrová”, musí projít řadou procesů, které zhodnotí její kvalitu. Kritéria pro výběrovou kávu jsou docela přísná a ne každé zrno je splňuje. Stejně jako u zmiňovaného vína, i u kávy hraje velmi důležitou roli místo pěstování a kvalita půdy, odrůda a chuť je dále závislá na druhu sběru (ruční práce je vždycky lepší) a způsobu zpracování.
🌎 Káva s rodokmenem a její země původu
Proč baristům stačí, když lidem řeknou původ zrna, a hned si myslí, že chytřejší ohledně chuti výsledného moku? Tak já vám to prozradím!
Kávovníky rostou na plantážích, to víme. Chuť a kvalitu ovlivňuje nejen nadmořská výška a odrůda, ale také země, kde se plantáže nachází. Taky platí, že menší plantáže a vyšší nadmořská výška jsou známkou lepší kvality, protože se kávě někdo věnuje pečlivěji, než u velko-producentů a díky té výšce mají třešně více času na dozrání.
❕Jen si dejte pozor– vyšší cena kávy ze zajímavých ostrovních zemí jako Japonsko, Jamajka nebo Havaj není dána kvalitou (pěstují je tam totiž v nižší výšce), ale cenou za dopravu, která je logisticky složitější (i když třeba jamajská Blue Mountain nebo havajská Kona patří mezi špičkové kávy!).
🌱 To hlavní tajemství je v odrůdě!
Ta základní je Arabica Typica, pochází z Etiopie, ale na světě jí tolik není. Další oblíbenou africkou kráskou je Arabica Geisha, v posledních letech je hodně oblíbená, sladká a má tóny lesního ovoce.
Kromě afrických zemí často slyšíte také o kávě z latinské ameriky– například z Brazílie, pro kterou jsou typické odrůdy Arabica Bourbon a Arabika Caturra. Caturra nese název stejnojmenného města a je na ní super, že zvládá velkou produkci a zároveň si zachovává velkou kvalitu! Má jemné tělo a příjemnou kyselost (samozřejmě myslím chuťový profil kávy).
🧡 A abyste věděli, že nemluvím jen tak do větru, můžete to brzy sami otestovat! Přesně tyhle zrníčka odrůdy Arabika Caturra, který přijely až z Peru z oblasti Cajamarca, jsou teď u mě na Letné a pomalu se macerují pro další várku Sofee, aby mohly nahradit současnou Brazílii.
Příště se mrkneme trochu na zoubek tomu, jak probíhá zpracování po sklizni a co přesně se děje s kávou, než dorazí do pražírny!
Tak co, jste chytřejší? Snad trochu ano! Teď už vám můžu jen poradit: ochutnávejte, bjevujte všechny chutě kávy– začít můžete právě s mojí novou Sofee Peru!