Zpět
11 min čtení

Různé druhy přípravy kávy a kam přesně patří Sofee?

Sofee%20coverSofee%20cover
Vy se ptáte: Cappuccino, latté, V60, aeropress a tak dále — to všechno Sofee umí taky? My říkáme: ANO!
Od
Sofee
| 11. 2. 2020

Už jste slyšeli, jak si někdo v kavárně objednával piccolo? Jak na to zareagoval barista? Řekl dotyčnému, že piccolo neexistuje (ale zato existuje webová stránka piccoloneexistuje.cz) nebo mu požadovaný nápoj prostě udělal, ikdyž jde vlastně o espresso?

Kávový svět moderní doby může být krutý, často si vlastně chcete dát jen dobrou kávu, protože se potřebujete probudit (nebo neusnout), ale musíte se potýkat s tím, že presso je espresso a stejně jako v internetových diskuzích na všemožná témata, i v kavárnách můžete dostat jako bonus spoustu nevyžádaných rad, jak se kafe správně pije, vyslovuje a jak má chutnat, ikdyž vás třeba u té “extra super výběrovky” může napadnou, jestli je to zkažený, když je to tak kyselý…


Pojďte si udělat takový malý kvíz s pár “coffee nazis” otázkama a zjistěte, jak jste na tom!

Z kolika gramů kávy (+ — 0,5 g) se dělá správné espresso?

A
. 10 g

B
. 5,5 g

C
. 7 g

Jaká je správná teplota vody při přípravě filtrované kávy (V60)?

A
. 100°C

B
. 90°C

C
. 65°C

Co je to mikropěna a kdy se používá?

A
. Na zateplení

B
. Do kávových nápojů jako cappuccino, latté nebo flat white

C
. Do vany


No, řekněme si to narovinu… Sofee tu není od toho, aby hodnotila a poučovala, ale aby pomohla s orientací těm, co můžou pořád trochu tápat, takže i když netušíte, jestli se mikropěna používá na úklid kuchyně, nebo je to výsledek správného šlehání mléka do cappuccina (a jiných mléčných variací kávy), nevadí! Pokud nemáte ambice na to, rozumět přípravě kávy, ale chcete si svůj šálek prostě a jednoduše vychutnat, jste tu správně, moc toho totiž znát nepotřebujete a s orientací vám pomůžeme! Hlavně zjistíte, kam přesně v tom všem Sofee zařadit!

Nápoje s espressem v základech


Mezi nejčastější variace kávy patří ty, co mají ve svém základu právě espresso! Z toho totiž pochází nejen “presso” a lungo (horkou vodou “prodloužená” varianta espressa), ale také asi nejoblíbenější cappuccino, nebo latté. Ty se pak liší už jen množstvím našlehaného mléka a hrníčkem, respektive dost často skleničkou, kam kavárny rády latté dělají (protože to prostě vypadá v tom skle dobře). Nesmíme teda zapomenout ani na v poslední době boom zažívající flat white! To je cappuccino s jiným poměrem kávy a mléka. Je to už pro drsnější povahy, matky malých dětí, korporátní vedoucí a otrlejší jedince, kterým nestačí jedna dávka kávy. V překladu to znamená, že ve flat white totiž dostanou rovnou espressa dvě! A trochu opačný případ je ještě espresso macchiato. Tam je jen jedna dávka kávy a také mnohem méně mléka. Je to takové pidi cappuccino.

No a co s tou Sofee? Jeden shot Sofee (25 ml) odpovídá jednomu espressu, jen k tomu nepotřebujete žádnou mašinku, ani baristu, takže ideální na cesty, na nedělní ráno, na chatu a tak všelijak! Návod, jak na to, najdete v našem dalším článku Jak si Sofee užít!

Tip:

Se Sofee nepříjdete ani o oblíbené cappuccino, latté, flat white .. a všech další variace. Jestli vám nestačí jen “dobrý kafe s mlíkem”, ale prostě máte radši “dobrý kafe s mléčnou pěnou”, už za pár korun pořídíte šlehač mléka na baterky! A to už pak v tom kempu nebudete muset nikdy pít rozpustný kafe z automatu!

Káva prohnaná přes filtr


Sem zařadíme většinu těch nejoblíbenějších příprav, které se musí potýkat s nějakým tím filtrem, ať už v překapávači, nebo v aeropressu.

Začneme právě tím překapávačem, který můžete znát snad z každého amerického filmu, kdy sedí týpek na baru a obsluha mu pořád dolévá kávu ze skleněné konvičky. Je to stále oblíbenější způsob přípravy kávy i u nás. V kavárnách s výběrovkou najdete obdobu takové překapávané kávy jako batch brew, tedy filtr dne, kterého vždy připraví větší množství najednou a nefiltrují to po porcích, jako u aeropressu či dripperu.

Bonusová otázka:

Věděli jste, že severské země (Finsko, Švédsko a Norsko) podávají ve většině kaváren také kávu z překapávače a černá káva bez mléka tam patří k nejoblíbenějším? A také jsou to země, kde lidé statisticky konzumují nejvíc kávy na člověka (tak my máme zase pivo, že). Jestli ono to nebudou tou polární zimou. A schválně, víte, co je to
fikka? Je to něco jako unagi!

Už zmíněná V60 [vé-šedesátka] je velmi oblíbený druh filtrované kávy, kdy se k přípravě používá tzv. dripper různých velikostí s papírovým filtrem, je to i snadné na přípravu doma. Mezi těmi známějšími filtr variacemi je i aeropress (o kterém dokonce existuje i film — Aeropress movie natočený českými European Coffee Trip), což je už taková fajnovinka, když máte čas a chuť a nebo dobrého baristu!

Filtr a Sofee


No a i pro filtr má Sofee své alternativy! Ideální je ředit Sofee s horkou nebo studenou vodou v poměru 1:3 (nebo jak vám to nejvíc vyhovuje), s tím vám buď mohou pomoci odměrky, nebo pro trochu stylu i naše speciální Sofee dekantéry, o kterých jsme taky napsali článek -> ZDE! A stejně jako v případě espressa a jeho variant, i pro filtr máme spešl recepty na blogu!

Alko — kafe!


A co by to bylo za článek, kdybychom zapomněli na to, že káva se dá pít i s alkoholem! Určitě jste někdy slyšeli pojem “Irská káva”, která mimochodem slavila narozeniny 25. ledna! Jedná se o kávu s irskou whiskey (nebo nějakou jinou whiskey) a s čepicí ze šlehačky! Dalším oblíbeným alko-káva nápojem je alžírská káva s vaječňákem (na Vánoce si Sofee připravila speciální variaci Sofee Alžíru, tak mrkněte na recept!).

Určitě jsme v článku nenapsali všechno o různých přípravách kávy a rozhodně to ani nebylo cílem, spíš šlo o nějaký přehled toho, s čím se můžeme nejčastěji setkat v kavárnách a jaké využití má v této konkurenci Sofee. Také budeme rádi, pokud si z toho odnesete to, že nemusíte být žádný coffee nerd, abyste si mohli dát dobrou kávu a rozhodně není Sofee jen náhrada za kafe při cestování a přípravě na Olympiádu! A taky nemusíte denně utrácet šede za dobrý cappuccino (ale samozřejmě můžete)!


Tak dejte Sofee šanci, objednejte zásoby (nebo skočte do některého z obchodů) a pokud objevíte nějaký nový recept, určitě sem s ním, protože #SofeeIsMyCoffee

Sofee
Editor of Sofee and the gang